Poradnik dla tych, którzy już kolekcjonują lub mają ochotę zacząć interesować się vintage dizajnem, napisany przez Beatę Bochińską - kolekcjonerkę, historyk sztuki, wieloletnią prezes IWP.
"Beata pisze o kolekcjonowaniu dizajnu tak, jak wytrawny detektyw opowiada o rozwikływaniu najbardziej skomplikowanej zagadki. Z każdym kolejnym zdaniem rosła moja ciekawość, jaki będzie następny krok w tej historii." - Iza Łopuch, szef produkcji HBO Polska
240 stron
10 rozdziałów
baza miejsc i żródeł wiedzy
„Młode, cyfrowe pokolenie miejskich nomadów zatęskniło za przedmiotami zaprojektowanymi przez twórców wykształconych na akademiach sztuk pięknych. Slow life, za którym tęsknimy w kuchni i życiu codziennym, potrzebuje scenografii. Niewielu jednak wie, że te pospolite rzeczy używane w epoce masowej produkcji różnią się między sobą nie tylko jakością użytego materiału czy precyzją wykonania, ale przede wszystkim projektem. To one są wiecznie młode."
Beata Bochińska
Beata Bochińska
ukończyła historię sztuki, w latach 2006-2012 szefowała Instytutowi Wzornictwa Przemysłowego. Autorka kilkuset artykułów specjalistycznych, raportów i książek poświęconych dizajnowi. Producentka i współautorka filmów dla telewizji i kontentu dla portali branżowych. Wykładowczyni krytyki dizajnu na Uniwersytecie Warszawskim i zarządzania rozwojem nowego produktu w SGH w Warszawie. Obecnie pracuje jako kuratorka międzynarodowych wystaw, wykładowczyni, jurorka konkursów projektowych, a także współpracuje z największymi sieciami wyposażenia wnętrz i producentami przedmiotów codziennego użytku.
Moda na vintage nie przemija. Tylko rzetelna wiedza o przeszłości może pomóc zrozumieć wartość współczesnego designu i nowych nadchodzących trendów we wzornictwie. Ile i czy można zarobić na starym serwisie po ciotce i szklanych wazonach zabranych z naszego rodzinnego domu? Jak dobrze wyceniać i jak nie przepłacać kupując? Jak rozpoznać i zrozumieć co, to znaczy dobry design i czy ważne jest przez kogo był projektowany? To poradnik nie tylko dla wytrawnych kolekcjonerów, ale dla wszystkich miłośników dobrego designu. Lekko napisany, bogato ilustrowany z praktycznymi poradami i wskazówkami. Zawiera informacje dla tych, którzy polują na rynkach staroci, ale także tych, którzy dopiero planują zacząć kolekcjonowanie dobrze zaprojektowanych, współczesnych przedmiotów użytkowych.
Beata Bochińska – historyczka designu, specjalistka zarządzania designem i rozwojem produktu, kolekcjonerka, była prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Autorka kilkuset artykułów specjalistycznych, raportów i książek poświęconych designowi. Producentka i współautorka filmów. Wykładowczyni krytyki designu na Uniwersytecie Warszawskim i zarządzania rozwojem nowego produktu w SGH w Warszawie. Kuratorka międzynarodowych wystaw, jurorka konkursów projektowych.
„Zacznij kochać dizajn, ale kochaj mądrze. Kolekcjonowanie to namiętność, ta jednak potrafi być ślepa. A zatem szukaj – ale wiedz, gdzie warto. Szperaj – ale pamiętaj, czego chcesz. Pozwól się zaskakiwać – ale nie oszukiwać. Jak trzeba, szarpnij się na przedmiot twojego pożądania – ale nie szastaj pieniędzmi. Pasja kolekcjonerska – przynajmniej na początku – potrzebuje przewodnika. I taki przewodnik urzeczonym polskim dizajnem sprzed pół wieku ofiaruje jego najlepsza znawczyni – Beata Bochińska”
Maria Poprzęcka, historyk sztuki
„Beata pisze o kolekcjonowaniu dizajnu tak, jak wytrawny detektyw opowiada o rozwikływaniu najbardziej skomplikowanej zagadki. Z każdym kolejnym zdaniem rosła moja ciekawość, jaki będzie następny krok w tej historii.”
Iza Łopuch, szef produkcji HBO Polska
„Polski design lat 50. i 60. XX wieku czaruje mnie od dawna. Na tę książkę miałam przygotowane miejsce na półce!”
Katarzyna Wrzalik, czytelniczka fan page’a Bochińska Design
„Drogę do dobrego kolekcjonerstwa kreśli „systematyzacja materiału, rozpoznanie oryginalności oraz kontekstualizacja obiektów”. Jednym słowem: wreszcie wiemy, co mamy… i co z tym robić. Zacznij kochać dizajn to przewodnik par excellence!”
Paulina Kolczyńska, doradca, rzeczoznawca sztuki XX wieku, członek Związku Rzeczoznawców Amerykańskich